Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
396 postów 5867 komentarzy

DelfInn

DelfInn - Domena: eukarionty, Królestwo: zwierzęta, Typ: strunowce, Podtyp: kręgowce, Gromada: ssaki, Rząd: walenie, Podrząd: zębowce, Rodzina: delfinowate, Rodzaj: Delphinus, Gatunek: delfin zwyczajny (na zdjęciu d. butlonosy)

U samców zanika umiejętność obrony własnego terytorium

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nieograniczony dostęp do pokarmu i brak zagrożeń...

Pytanie o przyszłość ludzkości nie jest nowe. Do problemu podchodzono zarówno od strony czysto naukowej, religijnej czy filozoficznej. Jakie są cele ludzkości? Jakie instynkty nami rządzą? Czy dążymy do jakichś wyższych celów, czy chodzi wyłącznie o rozmnożenie się i walkę o przetrwanie?


Wiele wskazówek na wyżej zadane pytania dostarczyć nam może „Eksperyment Calhouna”, oryginalnie zwany „Mouse Utopia”. Dokładne pytanie na które ów eksperyment stara się odpowiedzieć brzmi „co się stanie, gdy osobnikom danego gatunku zapewnimy wszystko, co potrzebne jest do przeżycia?”. John Calhoun stworzył mysi odpowiednik rozwiniętej cywilizacji ludzkiej. Eksperyment został przeprowadzony na myszach w roku 1968 i trwał 4 lata. Mimo wielokrotnych prób efekt końcowy był zawsze ten sam – Nieograniczony dostęp do pokarmu i brak zagrożeń powodował wymarcie populacji.


Ale po kolei…

 


FORMALNE ZAŁOŻENIA (MYSI RAJ):


1. Nieograniczony dostęp do pożywienia, wody oraz materiałów potrzebnych do budowania schronienia.


2. Brak zagrażających życiu drapieżników.


3. Maksymalnie ograniczone rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych (opieka lekarska dla myszy).


4. Jedyne ograniczenie – przestrzeń, która mogła pomieścić maksymalnie 3840 myszy.

 


PRZEBIEG EKSPERYMENTU:


Faza A – Okres przystosowywania się (dni 0-104)


1. Dnia pierwszego do siedliska wpuszczono 4 samce i 4 samice.


2. Początkowo myszy miały problem z przystosowaniem się do środowiska i do siebie nawzajem.


3. Po względnym ustabilizowaniu się sytuacji myszy stworzyły swego rodzaju podział terytorialny i zaczęły budować gniazda.


4. W dniu 104. zaczęły rodzić się pierwsze „nowe” myszy.

 


Faza B – Gwałtowny wzrost populacji – okres eksploatacji zasobów (dni 105-314)


1. Populacja gryzoni dubluje się co 55 dni.


2. Wykształcenie się rodzaju struktury socjalnej – wielkość miotu jest zależna od „pozycji społecznej” rodziców.


3. Więcej myszy rodzi się w boksach zamieszkałych przez bardziej dominujące samce, podczas gdy mało dominujące myszy mają znikomą ilość potomstwa.


4. Mimo tego, że warunki panujące w każdym z boksów były identyczne i dawały jednakowe warunki bytowe, można zauważać gromadzenie się myszy i konsumowanie pokarmu, w konkretnych miejscach. Myszom przestała przeszkadzać obecność innych. Coraz bardziej zauważalny był tłok w „wybranych” boksach.


5. Pod koniec fazy B było trzykrotnie więcej osobników nieradzących sobie społecznie (niedominujących w żaden sposób), niz osobników społecznie stabilnych, mających ugruntowaną pozycję (samce dominujące). Wartym odnotowania jest fakt, że stabilnie społeczne osobniki to głównie starsze myszy.

 


Faza C – Stagnacja – okres równowagi (dni 315-559)


1. Populacja dubluje się co 145 dni.


2. U samców zanika umiejętność obrony własnego terytorium.


3. Karmiące samice zaczynają być wyraźnie agresywne, niejako przejmując od samców role obrony gniazda. Agresja ta kierowana jest również ku własnemu potomstwu, które bywa atakowane, ranione i zmuszane do opuszczenia gniazda.


4. Powszechna staje się przemoc. Samce przestają w jakikolwiek sposób zabiegać o samice. Zamiast tego atakują się wzajemnie. Tworzy się rodzaj nowej struktury. Są samce agresywne – bardziej dominujące, jak również bierne – nadmiernie gryzione przez inne.


5. Pojawiają się zachowania homoseksualne. Bardziej dominujące samce wykorzystują te bardziej bierne, które przyjmują „rolę żeńską”.


6. U samic pojawia się mechanizm naturalnej antykoncepcji – wchłanianie płodów. Jest również coraz mniej zapłodnień oraz zanika instynkt rodzicielski. Skutkiem tego rodzi się coraz mniej młodych. Pojawiają się także całkiem bezdzietne samice.


7. W połowie facy C praktycznie wszystkie młode były odrzucane przez matki. Rozpoczynały one osobne życie, bez wykształcenia jakichkolwiek zachowań emocjonalnych czy społecznych.


8. Mimo tego, że spodziewanym czynnikiem hamującym wzrost będzie osiągnięcie limitu 3840 osobników, maksymalna populacja wyniosła jedynie 2200. Dodatkowo tylko 20% gniazd była stale zajęta.

 


Faza D – Okres wymierania (dni 560-1588)


1. W dniu 560. zakończył się wzrost populacji.


2. Samice bardzo rzadko zachodzą w ciążę, a nieliczne rodzone młode nie przeżywają.


3. Ostatnie zapłodnienie miało miejsce w dniu 920.


4. Pojawiły się męskie odpowiedniki samic, tzw. „piękni” („beautiful ones”). Samce te nie wykazywały żadnego zainteresowania samicami, jak równiez nigdy nie brały udziału w jakichkolwiek konfliktach. Ich zachowanie sprowadzało się wyłącznie do picia, jedzenia, spania, jak również dbania o własny wygląd (np. czyszczenie futerka, czy nieangażowanie się w walki – brak blizn).


5. Po pewnym czasie populacja całkowicie utraciła zdolność do reprodukcji.


6. Ostatni tysiąc myszy nie wykształcił w sobie jakichkolwiek reakcji społecznych. Nieznana im była agresja oraz zachowania prowadzące do ochrony gniazda i potomstwa. Nie angażowały sie w inne działania niż picie, jedzenie, spanie oraz dbanie o siebie. Osobniki w tym czasie wyglądały wyjątkowo ładnie i zadbanie. Posiadały zdrowe ciało i dobrze wyglądające oczy. Jednak nie potrafiły poradzić sobie z jakimkolwiek nietypowym bodźcem. Choć wyglądały wyjątkowo dobrze, były również wyjątkowo głupie.


7. W dniu 1588 umiera ostatni osobnik.

 

~o~

 

Źródło: TomaszJ

Fotka: //imaginesciencefilms.org/paris/

KOMENTARZE

 • Niegłupi ten koment Tomasza, choć wpis Terlikowskiej też :)))
  Te myszy... no cóż wymarły.
  Ciekawe jak taki eksperyment przebiegałby na szczurach?
  One są podobno inteligentne bardzo, niektórzy nawet porównują je do ludzi, znaczy zachowania :))
 • @Autor
  Miałem wcześniej jakieś pojęcie na opisany temat. Nie oczekiwałem jednak, tak radykalnego rozwiązania (the final solution).
  Pozdrawiam
 • @Astra 19:54:36
  Jestem bardzo daleki od tego rodzaju porównań :) Żyjemy w cywilizacji neoplatońskiej i nie umiemy obserwować rzeczywistości, w tym samych siebie. Mamy bardzo daleki zasięg, ale nie do Boga. Tutaj, zazwyczaj... nie ma pola :)) Obserwujemy rzeczywistość i wyciągamy wnioski z jej obrazów. Przykładem jest tak puste pojęcie jak inteligencja - nie ma desygnatu w przyrodzie :) Tymczasem funkcjonuje w naszej, ludzkiej klatce na tronie wartości. Wartości także nieobecnych w realu, a tylko w naszych wątłych umysłach. My, myszy...
 • @1abezmetki 20:09:09
  No właśnie... te pojęcia... nie do pojęcia :)) Z eksperymentów sporo się uczymy o rzeczywistości, ale zazwyczaj i tak poddajemy wyniki własnemu, społecznemu oglądowi. Wątpię, by taki sposób poznawania świata i siebie dawał realne efekty. W końcu i tak dowolne dobro przekładamy na kasę - jak ci te myszy :)
 • Niesamowite
  Można było się spodziewać pewnego stopnia degeneracji, może nawet u sporej części osobników, ale koszmarny wynik tego eksperymentu przechodzi wszelkie oczekiwania.

  Mamy na ziemi wąską populację, której niczego nie brakuje i ich wszystkie możliwe nie tylko potrzeby, ale i zachcianki mogą zostać natychmiast zaspokojone. Co z nimi? Czy powinniśmy obawiać się o ich istnienie, czy nigdy nie nasycona żądza władzy będzie ich w nieskończoność utrzymywała przy życiu?
 • @Lotna 20:40:56
  Z eksperymentu wynika, że nie. Z faktów wynika, że tak, jeśli przyjąć że to one une kontrolują zagrożenia :)))
 • cholera...
  chciałoby się powiedzieć...że teraz u ludzi się dzieje to samo...jest żarcie, względny spokój...cojones zanika...kuźwa mać!!!...dobry tekst Delfin..pozdr
 • @Astra 19:54:36
  szczury mają lepiej...chore, zdemoralizowane jednostki zostają same na pastwę losu...

  http://trybeus.neon24.pl/post/113818,czy-efekt-szczurzy-krol-jest-stosowany-w-polsce
 • @trybeus 21:13:36
  nie moja to ryba, ale grzecznie przynosze, jak zwykle, bo widze ją smaczną :) sc
 • @DelfInn 21:41:28
  //nie moja to ryba//

  to nic...moja też, więc rzuciłem ją do Kurnika...niech płynie:)))pozdr

  http://trybeus.blogspot.com/2016/02/u-samcow-zanika-umiejetnosc-obrony.html
 • @DelfInn 20:33:11
  Przymierzam się w niedalekiej przyszłości przedstawić moje własne widzimisie , również w zbliżonej problematyce. Obawiam się, że się narażę
  wielu bywalcom.
 • sorry, nie mam gdzie tego wkleić :))
  https://www.youtube.com/watch?v=29kvYaFFLJ0
 • @1abezmetki 22:13:11
  proszę się nie przejmować ludzkimi opiniami... hm... gdzies tu mialem fajne video okolo tego tematu... natomiast przejmowac sie zachecam w dociekaniu prawdy :)
 • @trybeus 22:06:06
  tam mnie pytaja o haslo jakies. podaj haslo! :))) thx :))))
 • @1abezmetki 22:13:11
  o, tutaj. prosze sie tez nie przejmowac, jesli ocena materialu wyjdzie poza poziom - w koncu i tak nie wiadomo kto to czyta :))

  https://www.youtube.com/watch?v=CcN7XLiOlkw
 • Znakomity experyment, a w jakim punkcie my jestesmy?
  Moje zycie gdy dzieci byly male to byla Faza C pkt 3-Agresywne samice.
  Do oczu mi skakala gdy nie pozwalalem dzieciom ogladac paskudztw w TV i wyrzucalem gazety mlodzierzowe gdzie uczono masturbacji i seksu.Ciagle pretensje, kupowanie ciuchow, ciagle przemeblowania, wieczne niezadowolenie."Mezczyzni sa wszyscy tacy sami"."Teraz nie czas i pora by o tym rozmawiac".Ze nie pierdolnolem wtedy tym wszystkim to sie dziwie,jedynie wiara katolicka mnie utrzymala w ryzach.

  Obecnie zyjemy w pocztku nastepnego punktu Fazy C, pkt4.Powszechna przemoc.Popatrzmy na swiat.
 • @staszek kieliszek 07:28:45
  //Faza C pkt 3-Agresywne samice.//

  :D
 • @DelfInn 23:33:27
  ale pyta o hasło do komentowania ? jak masz gmaila, to w komentach zaznaczasz gmaila i komentujesz, a jak chcesz skrobnąć, to wyślę Ci zaproszenie tylko mi poslij gmaila na pv pozdr

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031