Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
396 postów 5867 komentarzy

DelfInn

DelfInn - Domena: eukarionty, Królestwo: zwierzęta, Typ: strunowce, Podtyp: kręgowce, Gromada: ssaki, Rząd: walenie, Podrząd: zębowce, Rodzina: delfinowate, Rodzaj: Delphinus, Gatunek: delfin zwyczajny (na zdjęciu d. butlonosy)

Neospirytyzm i pseudopsychologie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Neospirytyzm to - mówiąc ogólnie - rozmaite nowe formy spirytyzmu. Chodzi tu o kontakty z duchami, w większości wypadków ze złymi duchami w rozumieniu chrześcijańskim.

 

- neospirytyzm - okładka -Najnowsza pozycja o. Aleksandra Posackiego zawiera bardzo szeroką panoramę współczesnych praktyk z pogranicza psychologii i terapii, które mogą być nową formą spirytyzmu i nieść z sobą poważne zagrożenie duchowe. W tej pobudzającej ciekawość pozycji między innymi przeczytamy o:

- historii i początkach spirytyzmu,

- o channelingu,

- powieściach Paulo Coelho,

- o Danie Brownie,

- o Harrym Potterze,

- o mandze,

- o szamanizmie i pogańskich kultach,

- wschodnich technikach walki,

- myśleniu pozytywnym,

- wampirach, wilkołakach,

- UFO,

- transie,

- transkomunikacji,

- kulturze psychodelicznej,

- muzyce techno,

- gotyckim rocku,

- jungizmie,

- metodzie Silvy,

- gnozie,

- synkretyzmie religijnym,

- NLP,

- metodzie Berta Hellingera,

- terapii Gestalt,

- hipnozie,

- homeopatii,

- technikach holistycznych,

- jodze,

- medytacji transcendentalnej.
 

Fragment ksiażki

"Neospirytyzm to - mówiąc ogólnie - rozmaite nowe formy spirytyzmu. Chodzi tu o kontakty z duchami, w większości wypadków ze złymi duchami w rozumieniu chrześcijańskim. Liczne formy neospirytyzmu ukrywają się za nowomową sztucznego języka psychologii czy terapii ciała. Odwołują się do pojęcia energii, która choćby pozostaje rzekomo bezosobowa, to jest mądra i wszechmocna. Odwołują się do siły umysłu czy nieskończonego potencjału ludzkiego mózgu, które jednakże w znaczącej liczbie sytuacji uaktywniają się przy pomocy duchów, świadomie albo podświadomie przywoływanych.

Wyznawcy tych teorii czy praktyk nie w każdej chwili zdają sobie z tego faktu sprawę lub odkrywają mechanizmy spirytystyczne już po czasie, zwłaszcza wtedy, gdy nawracają się na chrześcijaństwo albo przechodzą modlitwę o uwolnienie. W każdej sprawie ważnej - trzeba zachować szczególną ostrożność. Dlatego zwracam tu uwagę na aspekty częściej niedostrzegane, a zwłaszcza niedoceniane, w epoce ogłupienia osób „obskurantyzmem
duchowym” (E. Voegelin), zaszczepionym myśli europejskiej właśnie w okresie oświecenia, który w pewnym sensie stał się okresem duchowej ciemności i dezorientacji".

 

O. prof. Aleksander Posacki SJ – katolicki teolog i filozof, specjalista z zakresu  demonologii, okultyzmu i ezoteryzmu, teologii duchowości, prądów duchowych i sekt. Autor wielu książek i publikacji, rekolekcjonista, duszpasterz. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w Polsce i za granicą.

//www.ksiegarniakatolicka.pl/neospirytyzm-i-pseudopsychologie-p-1716.html
 

KOMENTARZE

 • Chętnie bym przeczytał
  ale jak zwykle z ważnymi wiadomościami są one dostępne tylko za pieniądze. A potrzebujący ludzie często nie mają pieniędzy i dostępu.

  Najbardziej aktualnie interesuje mnie temat - techniki holistyczne.
 • zły to Pan ma oddech
  Pozdrawiam
 • @ezaw 10:22:15
  A co cię w tych "technikach holistycznych" interesuje ?

  Przecież to zwykłe OSZUSTWO (jak wszystko w psychologii)

  Zarówno psychologia jak i ekonomia to "fałszywe nauki", gdyż traktują umysł ludzki i ludzkie wybory DETERMINISTYCZNIE, a DETERMINISTYCZNY świat traktują, jak by był relatywny, względny ...
 • @ezaw 10:22:15
  Choćby http://www.effatha.org.pl/zagrozenia/postmodernizm.htm

  BTW, http://www.poczytaj.pl/197925?sesja=72230588969

  PS Techniki legalnego zdobywania pieniędzy są powszechnie znane od wielu lat, warto się więc wpierw z nimi zapoznać i wypraktykować.
 • @LosHelios 10:51:27
  Bored, huh?
 • @DelfInn 11:08:56
  Dobrze mówisz o tym determinizmie. To jest więcej niż kłamstwo, to są czary i produkcja czarowników. Wiem o tym więcej niż tylko z lektury, doświadczyłem tego na sobie.


  Techniki holistyczne to jest coś co oferuje psychologia? Ja znam termin holistyka jako naukę o prawach naturalnych które z psychologią nie mają nic wspólnego, raczej z filozofią naturalną. Sama nazwa holistyczny pochodzi od słowa WHOLE czyli PEŁNY.

  Dlatego właśnie chciałbym poczytać co taki znawca tematu jak ks. Posadzki ma do powiedzenia, tym bardziej że nie widzę aby obok tych wszystkich tematów ks. poruszał temat zwykłego OSZUSTWA (albo niezwykłego) jakim jest medycyna.
 • @DelfInn 11:08:56
  Dzięki za ten link. Właściwie zanim zajrzałem na stronę Effatha już wiedziałem że będzie tam brak fundamentu. TO co oni nazywają medycyną holistyczną jest odniesieniem do wypaczenia medycyny holistycznej a nie do prawdziwej medycyny holistycznej.

  Effatha myli się nie tylko w tym względzie, bo nie widzi głębi i odnosi swoją krytykę do czegoś co jest wypaczeniem prawdy a nie do prawdy.

  Jeśli ks. Posadzki podobnie traktuje temat technik holistycznych to oznacza że ks. Posadzki nie zrobił wymaganej pracy badacza - uczciwego badacza i praktycznie ta książka jest mało warta.

  Tym bardziej aby za nią płacić.

  Jeśli chodzi o prawdziwą medycynę holistyczną to jest ona jedyną medycyną realną i prawdziwą bo opartą na rozumieniu praw naturalnych. Tylko trzeba zrobić prawdziwe badania a nie opierać się na fałszu i fałszywych przekazach.

  TO niestety dyskwalifikuje praktycznie z poważnych dyskusji takich ludzi jak ci z Effatha i jeśli w tym samym duchu pisze ks. Posadzki również jego.

  Przykre to jest że takie osoby jak ks. Posadzki czy ludzie z Effathy są tymi którzy nadają ton w tych sprawach nie mając ku temu wymaganych kompetencji. Podobnie jest zresztą w każdej dziedzinie duchowości w Polsce. Dlatego też te wszystkie spirytyzmu trafiają na tak łatwy podatny grunt, ponieważ ludzie nie mają żadnej lub niewystarczającą naukę.

  Dlaczego w książce nie ma tematu medycyny i farmacji, dlaczego nie ma tematu oszustwa psychologii i psychiatrii? To jest kolejny ważny argument który praktycznie dyskwalifikuje te źródła.  ps. co do Effathy to zapoznałem się z duchem tego stowarzyszenia i widzę jasno kim są, widać to szczególnie po osobie prezesa.
 • @ezaw 11:26:30
  A co wiemy tudzież winniśmy wiedzieć o osobie prezesa?
 • @DelfInn 11:41:29
  ///
  A co wiemy tudzież winniśmy wiedzieć o osobie prezesa?
  ///

  Raczej co powinniśmy dostrzegać i rozpoznawać.

  Ale zostawmy osobę prezesa Effathy. Autor wskazanego przez ciebie tekstu profesor Andrzej Gregosiewicz jako osoba wydawałoby się kompetentna sieje dezinformację. To jest ZGROZA. Podejrzewam a mogę być pewien że ks. Posadzki robi to samo. Nie mając żadnych podstaw i rozeznania puszcza w świat fałszywe informacje i to w dodatku z pozycji osoby uprzywilejowanej w społeczeństwie.

  Otóż Medycyna holistyczna to nie jak się wydaje ks. i prof. akupunktura czy akupresura albo jakaś bioenergoterapia. Te metody wprawdzie można w jakiś sposób włączyć w medycynę holistyczną i odpowiednio zastosowane - zgodnie z logiką natury - mogą one pomóc, ale rzecz w tym że medycyna holistyczna jest czymś zupełnie innym.

  No cóż nie dziwię się w sumie. W książce na temat niebezpieczeństw ksiądz Posadzki nie mówi o niebezpieczeństwie PSYCHOLOGII, FARMACJI czy PSYCHIATRII. Na ten temat jest cisza... a przypomnę dla tych niewiernych tomaszów że nawet sam prof. Guz wspominał w jednym swoim wykładzie że psychologia to oszustwo.
 • @DelfInn 11:41:29
  Już pisałem. Ks. Posacki - to osoba , która dawno przekroczyła granicę dualistycznej schizmy.

  Momentami można sądzić, że albo "odjechał", albo jest "po drugiej stronie".
  Przykre, że ten nurt uważa Pan za charakterystyczny dla katolicyzmu.
  Cóż. To zaczyna już być sekta katolicka.
 • @Krzysztof J. Wojtas 12:10:36
  "To" czyli co? No i nadal nie wyjaśnił Pan o co Panu idzie z tym dualizmem.
 • @ezaw 11:47:38
  >ale rzecz w tym że medycyna holistyczna jest czymś zupełnie innym.

  "Medycyna holistyczna to termin określający podejście do uzdrowienia pacjenta i jego życia w wymiarze fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym". (http://psychotronika.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=219&Itemid=1)

  ""Zdrowie holistyczne" znajduje się w samym centrum zainteresowania aktywistów ruchu New Age.[...] Wystarczy, że usłyszymy o naturalnych metodach leczenia "całej osoby" - ciała, emocji, umysłu i ducha". (http://www.effatha.org.pl/zagrozenia/postmodernizm.htm)

  Podaj swoją definicję, bo te dwie niczym się nie różnią, traktują o tym samym.

  Nadto, zauważ, że na stronie Effathy jest mowa właśnie o tym, że w New Age terminowi "holistyczny" nadaje się ten wymiar, który odpowiada praktycznie dokładnie temu, czym zainteresowani są poszukiwacze (i twórcy) strony o psychotronice:

  Kategorie

  Aktualności
  Aromaterapia
  Anioły
  Astrologia
  Chirologia
  Czakry
  Feng Shui
  Hipnoza
  Huna
  Magia
  Medycyna naturalna
  Numerologia
  Parapsychologia
  Odżywianie
  Prawo Przyciągania
  Psychologia
  Pozytywne myślenie
  Radiestezja
  Reiki
  Rozwój duchowy
  Runy
  Tarot
  Sny
  Ziołolecznictwo
  Życie po życiu
 • @ezaw 11:47:38
  http://www.racjonalista.pl/kk.php?s=6780&q=Terapie.holistyczne&PHPSESSID=pgaalmhhtiogi8k2j18ttp9b20
 • @DelfInn 12:44:44
  //

  Podaj swoją definicję, bo te dwie niczym się nie różnią, traktują o tym samym.
  ///

  Ta definicja jest bardzo ogólna i jest ona w zasadzie właściwa. Nie chodzi o definicję chociaż nie zarejestrowałeś że ja już tą definicję podałem. Sama nazwa jest definicją. Medycyna holistyczna to tajemnicze słówko dla większości ludzi lecz pochodzi ono od słowa WHOLE czyli PEŁNY. Pełnia to zdrowie. Pytaniem jest nie jaka jest definicja tylko czym jest Pełnia. A Pełnia nie jest manipulacją kręgosłupem w momencie kiedy masz raka. Jeżeli ktoś uważa że leczy holistycznie a całość jego pomocy dla osoby chorej ogranicza się do nakłuwania igłami, masowania kręgosłupa jest zwyczajnym kłamcą. I tacy ludzie faktycznie działają i szkodzą innym niezorientowanym. Ale to nie jest medycyna holistyczna, bo jak sama nazwa wskazuje taka medycyna działa całościowo, a co to znaczy całościowo? To znaczy że uświadamia człowiekowi jego błędy które spowodowały odejście od Pełni.

  Ale tego niestety nie wiedzą ci ludzie - szarlatani którzy oferują swoją "wiedzę" i sprzedają ją jako holistyczną ani też ci którzy bezmyślnie krytykują czegoś czego nie znają.

  Jeśli Jezus i Apostołowie uzdrawiali modlitwą, postem, nakładaniem rąk i słowem to co to było w świetle medycyny? Czy Jezus to też szarlatan, a apostołowie to oszuści?

  Odpowiedz sobie sam na pytanie jakie masz pojęcie o świecie i czy wierzysz Jezusowi czy wierzysz krytykom którzy nie podają żadnych prawidłowych odpowiedzi. Bo kiedy poczytasz sobie te teksty na Effatha to tam jest tylko krytyka a nie ma kultury Prawdy.
 • @ezaw 10:22:15
  + http://www.psychomanipulacja.pl/
 • @DelfInn 13:00:40
  Tak, już dotarłem do tej strony. Wciąż niczego to nie wyjaśnia w sposób dostateczny.
 • @ezaw 12:58:09
  Twoja "definicja" jest o niebo ogólniejsza. Czy oprócz kolejnych, powyższych oraz wczorajszych i jeszcze wcześniejszych, bezprzedmiotowych ataków na katolików, katolicyzm i Kościół chcesz rzucić czymś jeszcze w nadziei, że właśnie ta metoda skutecznie wyleczy Cię z Twego bólu?
 • @DelfInn 13:10:24
  Ja nie dzielę ludzi na katolików i niekatolików. To też jest część tej fikcji w której ludzie żyją i nie mogą z niej wyjść. Przez co cierpią.

  Ale skoro już tak to odczytujesz to powiedz mi jak katolik wierzący Jezusowi może w razie choroby udawać się do lekarza medycyny, jak może łykać antybiotyki i tabletki które są truciznami? Czy Jezus na to przyszedł aby kłamstwo rządziło, aby duch kłamstwa panował?

  Twoje myślenie jest właśnie podobne takim ludziom. I nie dziw się że niczego nie osiągniesz i że inni mimo swoich wad i niedoskonałości a nawet kłamstw są przed tobą i przed "katolikami" w drodze do królestwa niebieskiego.
 • @ezaw 13:14:13
  A jak mam inaczej odczytywać wobec Twego bezpodstawnego nadkrytycyzmu w stosunku do poglądów i osób o określonym, wypracowanym doświadczeniu, wiedzy i wierze w zestawieniu z Twoim, choćby, prozaicznym brakiem kasy? Doprawdy, trochę proporcji...
 • @DelfInn 13:48:37
  A co ma do tego kasa?

  Sam widzisz że przeczysz prawdzie. Pozwól więc że cię oświecę, otóż ludzie którzy parają się róznymi neospirytyzmami mają więcej zrozumienia niż ty czy te osoby które według ciebie je bezpodstawnie nadkrytykuje. Stąd widzisz że twoje rozumienie tych rzeczy jest płytkie, co więcej nie ma specjalnie chęci zrozumienia. Po prostu wierzysz akurat tym osobom bo mają kasę i pozycję... ale komuś takiemu jak ja nie uwierzysz bo nie ma pozycji ani kasy. Tak więc twoje ocena nie jest bezkrytyczna wcale jak sam widzisz, ale wobec mnie stosujesz zarzut że nie mogę być krytyczny. Tym gorzej jeśli jestem ponad to co piszą i mówią ci autorzy bo jestem ponad nimi.

  Jakby ci to powiedzieć - każdy mówi tyle ile wie i co wie, a to co kto przyjmuje lub nie to inna sprawa. Ja piszę więc to co wiem a twoja sprawa czy to przyjmiesz. Pamiętaj że Prawda nas zawsze sądzi, nie my sądzimy wypowiadając słowa, ale to słowo nas sądzi. Ono jest wieczne i trwałe, możesz go nie pojmować lub mu przeczyć, możesz je zwalczać ale ono zawsze sądzi. To jest ta brama przez którą się przechodzi albo się nie przechodzi. Jezus jest tym Słowem - Prawdą - Bramą.
 • @ezaw 14:11:25
  >A co ma do tego kasa?

  A skąd ja mam to wiedzieć? Przecież to Twój argument.

  Nie kłam, nie twierdzę, że nie możesz być krytyczny. Twierdze, że jesteś nadkrytyczny i że do tej pory nie widzę, w tym co mówisz, do takiej postawy żadnych racjonalnych podstaw.
 • @DelfInn 14:24:33
  To pewnie dlatego że nadinterpretujesz prosty przekaz. Ja napisałem o braku kasy, a raczej kompletnym jej braku który uniemożliwia mi zakup tej książki. Po prostu.

  Co to znaczy że jestem nadkrytyczny? Że nie wolno mi wychodzić poza pewien poziom wyznaczony przez tego czy tamtego? Dobrego słowa użyłeś - to jest nadkrytyka, ponieważ te teksty słusznie przestrzegają przed spirytualizmami. Wszystkie one mogą otwierać duchowo i prowadzić do rozwoju ale bez Prawdy Jezusa mogą bardzo zaszkodzić a nawet doprowadzić do tragedii. Jednak my jako ludzie powinniśmy się rozwijać duchowo i wielu ludzi naturalnie do tego ciągnie, dlatego ludziom należy dać odpowiedź i prowadzenie a nie blokować duchowość.

  Z tego wszystkiego co do tej pory przeczytałem i usłyszałem od tych specjalistów to tylko straszenie. Nie ma w tym mowy o prawdzie, pokazania tego czym jest właściwy rozwój duchowy właściwa miara. Każdy szanujący się i prawdziwy naukowiec i badacz ma tego śwaidomość, a tym bardziej powinien mieć świadomość tego osoba która stawia się w pozycji wierzącego w Boga, bo Bóg właśnie jest tą miarą. Jezus mówi wyraźnie - bądźcie doskonali jak Ojciec Niebieski.
 • @ezaw 15:01:09
  Rozwój duchowy znaczy także pragnienie dostępności do wiedzy na ten temat. Elementem duchowości chrześcijańskiej jest walka ze złem, co implikuje poprawną identyfikację zagrożeń. Nie ma *żadnego* wytłumaczenia dla jakichkolwiek prób ukrywania rzeczywistości demonicznej. Wręcz przeciwnie, dowolne próby jej tuszowania, ale i oczywiście wyolbrzymiania także, są świadectwem braku dojrzałości w ocenie rzeczywistości w ogólności, a duchowej szczególnie.

  Tu notka specjalnie dla Ciebie. Mam nadzieję, że przeczytasz i wyciągniesz z niej to, co najlepsze, pomimo tego, że autorem jest ksiądz i do tego katolicki. W tym ten kawałek o gniewie - http://delfin.nowyekran.pl/post/70515,demony-luksusy-i-pozytki
 • @DelfInn 14:24:33
  Spróbuj się zastanowić dlaczego w tych kompendiach wiedzy na temat zagrożeń duchowych i dotyczących zdrowia fizycznego (właściwie to nie ma takiego podziału na fizyczne i duchowe) nie ma nigdzie wspomnienia o psychologii czy farmacji i niebezpieczeństwie nowoczesnej medycyny?
 • @ezaw 15:38:42
  Jaki jest tytuł tej notki?
 • @DelfInn 15:37:53
  ///
  Rozwój duchowy znaczy także pragnienie dostępności do wiedzy na ten temat.
  ///

  No wiec ludzie sięgaja po różne wróżki, wahadełka, jogę, bioenergie, buddyzmy... i co tam jeszcze sobie wymyślili.

  ///
  Elementem duchowości chrześcijańskiej jest walka ze złem, co implikuje poprawną identyfikację zagrożeń.
  ///

  Czym jest ta walka ze złem?

  ///
  Nie ma *żadnego* wytłumaczenia dla jakichkolwiek prób ukrywania rzeczywistości demonicznej. Wręcz przeciwnie, dowolne próby jej tuszowania, ale i oczywiście wyolbrzymiania także, są świadectwem braku dojrzałości w ocenie rzeczywistości w ogólności, a duchowej szczególnie.
  ///

  Tak samo jak jej lekceważenie i niedokładne oszacowanie. Co właśnie ma miejsce wśród środowisk katolickich zajmujących się tymi materiami.
  Co więcej tak jak Jezus podaj nam przepisy które są zawsze doskonałe bo całościowo traktujące temat tak również my możemy całościowo podejść do pewnych niebezpieczeństw związanych z różnymi sytuacjami - ale tylko wtedy kiedy znamy i rozumiemy na czym one polegają ale przede wszystkim innym pojęcie gdzie jest Prawda. A więc właściwy punkt odniesienia. Dlatego mówi się o przymierzu. A więc coś do czego mierzymy. A więc właściwa miara dzięki której możemy rozeznawać. Miara to inaczej Prawo.

  ///
  Tu notka specjalnie dla Ciebie. Mam nadzieję, że przeczytasz i wyciągniesz z niej to, co najlepsze, pomimo tego, że autorem jest ksiądz i do tego katolicki. W tym ten kawałek o gniewie - http://delfin.nowyekran.pl/post/70515,demony-luksusy-i-pozytki
  ///

  Bardzo dobra notka, bardzo ważne i dobrze opisane sprawy. Chociaż są zaledwie pewnym wyjątkiem z całości, pewną płaszczyzną do której aż prosi się dodać fundament. Ale co w tym wszystkim może najistotniejsze że tego typu wiedzy i książek nie propaguje się, a powinny być one podstawą dla każdego, szczególnie w takim świecie gdzie z każdej strony czyha na nas różnoraki spirytyzm, sekty itp.

  Przecież to takie proste, takie oczywiste... a jednak nie ma zrozumienia tych potrzeb i działania. Dlaczego? Gdyby nie było możliwości dotarcia to zrozumiałe wtedy jest problem, ale przecież kościoły, lekcje religii są naszą rzeczywistością.

  Mam duże wątpliwości co do takich osób jak ks. Posadzki czy stowarzyszenie Effatha.
 • @DelfInn 15:50:56
  ///
  Jaki jest tytuł tej notki?
  ///

  A jaka jest treść tej notki?

  I dlaczego nie ma tematu psychologii skoro w niej aż roi się od spirytyzmu i innych paranauk niezgodnych z paradygmatem Prawdy?
 • @ezaw 15:56:24
  Temat psychologii oczywiście jest, lecz trzeba mieć elementarne pojęcie o rzeczy, zanim się zabierze głos. Kup książkę, to się dowiesz.
 • @DelfInn 16:03:31
  Niestety nie będę w stanie przeczytać książki ponieważ nie jest ona dostępna dla szerokiej publiczności.
 • @ezaw 16:06:09
  Owszem jest szeroko dostępna - link do księgarni podałem w notce. Dla publiczności dostępna oczywiście nie jest, jak i każda książka nie jest. Jest zaś dostępna dla szerokiego kręgu czytelników.
 • @DelfInn 16:23:24
  Tylko za opłatą. Najpierw trzeba zapłacić aby tą książkę móc przeczytać.

  A przecież bardzo prosto jest dzisiaj opublikować taki materiał w formie cyfrowej i dostępnej dla każdego po to przecież aby ludzi przestrzec przed złem i aby dotarła ta wiedza do jak najszerszego grona.
 • @ezaw 16:32:04
  Aby się czegoś dowiedzieć należy zawsze włożyć w to wysiłek. Spośród różnej maści wysiłków koniecznych do osiągnięcia celu, ten, którego realizacja wymaga użycia mamony, jest najmniej kosztowny.
 • @DelfInn 16:49:47
  Zupełnie mylą ci się porządki i przez to pojęcie.

  I ty nazywasz siebie chrześcijaninem? Może poczytaj sobie o nauce Jezusa. Tam zresztą jest w zasadzie wszystko tylko jeszcze trzeba umieć czytać i mieć Ducha Prawdy który pozwala zrozumieć. Bo Prawda z Miłości jest a Miłość daje zrozumienie.
 • Posłuchaj tego ewangelika bo on trochę lepiej rozumie
  http://www.youtube.com/watch?v=r7powK5vvlw#!
 • @Mirosław Dakowski 20:22:14
  Śledzę wypowiedzi (teksty) ks. Posackiego od ponad 15 lat.
  Początkowo miałem pozytywne konotacje, ale z czasem zacząłem zauważać, że ks. Posacki traktuje szatana jak przeciwnika Boga.To dualistyczne ujęcie nie mające żadnego uzasadnienia.
  Na pewno nie jest to zgodne z chrześcijańskim rozumieniem tej kwestii. Raczej odpowiada dualizmowi jaki występował w zoroastryzmie. (Bo są to poglądy raczej odmienne od manicheizmu).

  To, ze są duchy błądzące, że istnieje kusiciel - nie ma wątpliwości. Ale Bóg - Stwórca jest źródłem wszelkich przejawów istnienie i nie można szatana przeciwstawiać Bogu.

  Ks. Posacki w kilku artykułach, które czytałem, wyraźnie przekroczył tę granicę.

  Pytanie, w którym miejscu jest Pan? Bo szatan rzeczywiście ma niekonwencjonalne metody...
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:28:04
  Nie zauważyłem w stanowisku ks. prof. tego, co Pan twierdzi. Najwyraźniej jest tu jakieś proste nieporozumienie lub niezrozumienie sprawy. Umieszczę później fragment z tej książki, może coś to pomoże rozjaśnić.
 • @ezaw 19:23:38
  Słuchaj, masz szalone kłopoty z poprawną identyfikacją rzeczywistości. czy myślałeś o tym, by zastanowić się nad tym poważnie i porozmawiać z jakimś specjalistą? Pytam poważnie. Nie musisz odpowiadać mnie, odpowiedz sobie.
 • @ezaw 19:23:38
  tu masz taniej - http://www.nexto.pl/ebooki/neospirytyzm_i_pseudopsychologie_p32643.xml
 • @tekst
  zawierał dwa błędy. poprawilem.
 • @Mirosław Dakowski 20:22:14
  Drogi Panie Profesorze,

  Serdecznie dziękuję za głos w dyskusji a także obronę tak osoby, jak i stanowiska ks. prof. A. Posackiego. Jego działalność dotyka spraw ważnych, ba, kluczowych dla życia człowieka - tak chrześcijanina, jak i niechrześcijanina. Niejakim kłopotem w odbiorze jego przekazu może być specyfika stosowanego przezeń języka - trzeba włożyć nieco wysiłku, chcąc poprawnie odczytać to, co mówi - co jest charakterystyczne dla publikacji specjalistycznych. Niemniej, mam nadzieję, że mając do dyspozycji takie narzędzie jakim jest blog, z czasem wszyscy się nauczymy korzystać zeń poprawnie i skutecznie - dla pożytku dusz.

  Pozdrawiam

  DelfInn
 • @DelfInn 09:00:41
  ///
  Słuchaj, masz szalone kłopoty z poprawną identyfikacją rzeczywistości. czy myślałeś o tym, by zastanowić się nad tym poważnie i porozmawiać z jakimś specjalistą? Pytam poważnie. Nie musisz odpowiadać mnie, odpowiedz sobie.
  ///

  Dzięki, skoro widzisz różne rzeczy i o nich wiesz lepiej ode mnie to bardzo chętnie dowiem się w którym konkretnie miejscu mam problemy z identyfikacją. Z góry dziękuję.
 • @Krzysztof J. Wojtas 22:28:04
  ///
  To, ze są duchy błądzące, że istnieje kusiciel - nie ma wątpliwości. Ale Bóg - Stwórca jest źródłem wszelkich przejawów istnienie i nie można szatana przeciwstawiać Bogu.

  Ks. Posacki w kilku artykułach, które czytałem, wyraźnie przekroczył tę granicę.
  ///

  To jest oczywiste. Szatan tak jak całe stworzenie jest podległe Bogu, Nic nie dzieje się bez wiedzy Boga. Czy ks. Posadzki może mieć taki błędny obraz Boga, to raczej wątpliwe. Być może nie ma świadomości takich prostych kwestii jak te że szatan to nie tylko to kiedy ktoś się drze w kościele ale także kiedy ktoś ma skrzywiony kręgosłup lub jest chromy. A tutaj to już nie tylko ks. Posadzki ma problem, ale większość hierarchii i społeczeństwa nie dostrzega prostych faktów - prostota bowiem jest święta. I przez to jest brak właściwej nauki i tradycji, właściwego fundamentu. Trudno powiedzieć z czego to wynika, ale na pewno jest pewnego rodzaju zdegenerowaniem. Podobnie jak w przypadku większości ludzi uwięzionych w nieświadomości swojego bytowania.

  Co najgorsze zewsząd słychać nieudaczne przestrogi i krzyki, nawet jeśli pojawi się taki ks. Natanek który przestrzega głośno przed pierwiosnkami złego i mówi że większość ludzi jest opetana, w czym ma rację, to wciąż nie podaje prawidłowych rozwiązań. Nie da się przecież nikogo na siłę zbawić ale nalezy uświadamiać ludzi w Prawdzie która dla większości jest niewygodna... do czasu.
 • @ezaw 10:54:44
  "Lepiej" wie moim zdaniem specjalista, stąd taka wskazówka.
 • @ezaw 11:11:06
  Całe nauczanie Kościoła jest podawaniem prawidłowego rozwiązania. Owszem, niektóre aspekty są nieostro akcentowane, z drugiej strony, gdy podejmuje się próby ich wyostrzenia także i to spotyka się z krytyką, np. o nadmierne "epatowanie złem". Cóż, złej baletnicy...
 • @DelfInn 12:41:33
  ///
  Całe nauczanie Kościoła jest podawaniem prawidłowego rozwiązania. Owszem, niektóre aspekty są nieostro akcentowane, z drugiej strony, gdy podejmuje się próby ich wyostrzenia także i to spotyka się z krytyką, np. o nadmierne "epatowanie złem". Cóż, złej baletnicy...
  ///

  Przestań kręcić. Jeśli ktoś bezmyślnie straszy i epatuje złem to epatuje, a jeśli ktoś mówi w prawdzie to dlaczego przestaje w prawdzie mówić? Tylko dlatego że to dla kogoś jest nie wygodne? Tutaj przecież nie trzeba nikogo drażnić, tylko zwyczajnie przekazać fundament - tradycje.

  Rozumiem że dla ciebie nie ma TAK TAK - NIE NIE, tylko jest lawirowanie i dowolne wybieranie sobie tego co ci pasuje. A każdy kto mówi o TWARDEJ PRAWDZIE ten jest KŁAMCĄ i OSZUSTEM?

  Ciekawy masz sposób rozumienia czym jest wiara i prawda.
 • @DelfInn 12:36:44
  ///
  "Lepiej" wie moim zdaniem specjalista, stąd taka wskazówka.
  ///

  Dzięki za porady specjalisto.
 • @ezaw 17:04:59
  Czy przeczytałeś już o demonie gniewu i rozpocząłeś z nim walkę?
 • @ezaw 11:11:06, DelfInn
  Te kwestie wymagają bardzo precyzyjnego oddzielenia - bazowego.

  Tworząc ideę Cywilizacji Polskiej - nie miałem i nie mam zamiaru zwalczać Kościoła jako Wspólnoty Wiernych nauce Chrystusa, ale przeciwstawiam i porównuje ideę Cywilizacji Katolickiej - Cywilizacji Polskiej w celu rozważenia, która droga jest właściwa dla tworzenia Jednej Wspólnoty.

  Zapraszam 21.08 godz.17.00 do NE - na prelekcję o CP.
  Wtedy można będzie też poruszyć kwestie tu poruszane
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:47:12
  //

  Te kwestie wymagają bardzo precyzyjnego oddzielenia - bazowego.
  ///

  Tak w dobrym kierunku idziesz, chodzi o fundamenty, które muszą być uporządkowane aby cokolwiek owocowało. Najpierw we własnym zakresie. Każdy według własnego wyboru. Ale musi być uświadomienie. Praca organiczna - praca u podstaw.

  ///
  Zapraszam 21.08 godz.17.00 do NE - na prelekcję o CP.
  Wtedy można będzie też poruszyć kwestie tu poruszane
  ///

  TO dla mnie niewykonalne. Gdybym mieszkał w pobliżu to bym się pojawił a tak to niestety nie dla mnie.
 • @DelfInn 08:52:47
  ///
  Czy przeczytałeś już o demonie gniewu i rozpocząłeś z nim walkę?
  ///

  Z demonami się nie walczy.
 • @ezaw 12:30:31
  Mów za siebie.
 • @DelfInn 13:21:50
  To jeszcze raz powtórzę że z demonami się nie walczy bo demonom o to chodzi aby z nimi walczyć i przez to samemu popełnić czyn który nas wciągnie do piekła.

  Czytaj to co polecasz innym:
  ///
  Czego szatan żąda w zamian za spełnianie życzeń i zachcianek?
  Uzależnia człowieka od siebie. Ma niewolnika, którym zaczyna posługiwać się do wciągania innych w swoje sidła.
  ///


  Demon to taka dźwignia która ma na celu wciąganie i niszczenie tych którzy stoją po dobrej stronie. I jemu o to chodzi aby wciągnąć innych w walkę z nim.
 • @ezaw 16:44:40
  Wiesz, Ty naprawdę masz problem z tym gniewem.
 • @DelfInn 16:57:00
  Nie bardzo masz pojęcie o czym mówisz niestety.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031